Araç Sahipleri Dikkat: İşte En Düşük ve En Yüksek Kasko Bedeli

Araç ve yedek parça fiyatları artınca vatandaşlar en düşük ve en yüksek kasko bedelini araştırmaya başladı. Milliyet’te yer alan habere göre konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, “Araç bedellerinde ve araç parça bedellerinin çoğunun ithal olması nedeniyle yüksek artışların olması kasko ve trafik sigortası primlerinin artmasına ana neden olarak gösterebiliyoruz” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ARTIŞLAR OLACAK”

Önümüzdeki dönemde önemli artışların olacağını dile getiren Bağcı, şöyle konuştu:

“Trafik sigortasında bedeni zararlar dediğimiz çarptığınız kişinin yaralanması, ölmesi durumunda tedavi masrafları, sakatlık tazminatı, ölüm tazminatı ödeniyor olması da trafik sigortası ve kaskoda bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Araç bedellerinin, işçilik ve parça bedellerinin artmasıyla önümüzdeki dönemde önemli artışlar olması bekleniyor.”

ARAÇ MALİYETLERİ 50-60 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

“Trafik sigortası yaptıran kişi sayısında bir önceki yılın aynı dönemlerine göre artışlar var. Kasko poliçesinde ve trafik poliçesinde belli oranlarda artışlar var. Çünkü araç maliyetleri çok yüksek en küçük kazalarda bile 50-60 bin TL’den başlıyor. Basit bir aynanın kırılması, farın kırılması gibi. Önemli hasarlar varsa 200-250 bin TL’lere çıkan tamir maliyetlerinin yüksek olması insanları kasko ve trafik poliçesi yapmaya itiyor. Sayılarda ciddi artış bekleniyor.”

EN ÇOK HANGİ ARAÇLARDA SİGORTA YOK?

“Araç bazında en az sigortasızlık oranı yüzde 6 civarında. 14 milyon 890 bin aracın sigortası var. Sigortasızlık oranı yüzde 6 civarında diyebiliriz. Minibüslerde 10-17 koltuklu minibüs 497 bin 700 adet civarında, yüzde 20’sinde sigorta yok.

TÜİK’te kayıtlı 210 bin küsür civarında otobüs var. Burada da sigortasızlık oranı yüzde 30’a yakın. Kamyonetler 4 milyon 425 bin civarında bunun sigortasızlık oranı yüzde 10. TÜİK’e kayıtlı 948 bin 331 adet kamyon var. Sigortasızlık oranı yüzde 20.34.”

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK KASKO BEDELİ NE KADAR?

“Kasko fiyatları aracın markası, modeli, yılına, sürücünün yaşına göre ciddi anlamda fiyatları etkileyen unsurlar. Standart hususi bir otomobilin kaskosunun 8-10 bin TL civarından başladığını söyleyebiliriz. En yüksekte araç değeri ve modeline göre lüks araçlarda bugün 600-800 bin TL civarında kasko poliçesinin çıktığını söyleyebiliriz. Lüks araçlarda kasko poliçesi bulmak zorlaştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x