Kuraklıkların Nedeni Belli Oldu: ChatGPT’nin Her Konuşma için Yarım Litre Su ‘İçtiği’ Ortaya Çıktı!

2023 yılı ile beraber başta teknoloji olmak üzere sektörün ana konusu haline gelen yapay zeka ile ilgili ilginç gelişmeler ve haberler gelmeye devam ediyor. Son olarak OpenAI’ın geliştirdiği ünlü sohbet robotu ChatGPT’nin tahmin edilenden çok daha fazla su tükettiği ortaya çıktı. Detaylar haberde.

Geçtiğimiz ayların en popüler yapay zeka aracı ChatGPT hakkında yapılan ilginç bir araştırma, başarılı sohbet robotunun aşırı miktardaki su tüketimini gün yüzüne çıkardı.

Öyle ki, yapay zeka aracının her 20-50 soru-cevap içeren sohbetleri için 500ml su içtiği iddia ediliyor. ChatGPT’nin gerçek bir insan gibi su içemediğini hepimiz biliyoruz, peki tüketilen su tam olarak nereye harcanıyor?

OpenAI’ın San Francisco’da bulunan veri merkezlerini aslında bir nevi ChatGPT’nin ofisi olarak görebiliriz. İnternette bulunan neredeyse tüm bilgileri yeri geldiğinde kullanan ChatGPT için bu veri merkezinin epey büyük ve güçlü donanımlara sahip süper bilgisayarlarla donatıldığını da söylemek mümkün.

Hal böyleyken, bu tür cihazlarında kolayca ısınma problemi de kaçınılmaz hale geliyor. OpenAI, yapay zeka sisteminin daha kolay ve hızlı soğuması için fanlar veya klimalar yerine sıvı soğutma araçlarını tercih ediyor.

Ancak bu durum aşırı miktarda su tüketimine neden oluyor. Araştırmalar, veri merkezinin sadece soğutma sistemi adına 700 bin litre tatlı su bulundurduğunu belirtiyor.

Beklenmeyen miktarlardaki su tüketimi sadece OpenAI için geçerli değil. Aynı sistemlere sahip Microsoft Bing ve Google Bard’ın da ChatGPT’den aşağı kalır bir yanı yok.

Yine ABD bulunan ChatGPT rakibi Google Bard ve Bing’in de fazla miktarda su tüketmeye ihtiyacı var. Öyle ki, Microsoft sohbet robotu Bing’in sadece eğitilmesi adına yaklaşık olarak 700 bin litre su harcıyor. Öte yandan bu üç sohbet robotunu günde milyonlarca kullanıcı tarafından saatler boyu kullanıldığını düşünürsek, büyük bir tatlı su tüketimi ile karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.

Fakat yayınlanan yeni raporlar, yapay zeka geliştiricilerinin durumun ciddiyetinin farkında olduğu gösteriyor. Özellikle Google ve Microsoft’un 2024 yılına kadar veri merkezlerinde kullandıkları su miktarını yüzde 95 oranında azaltmayı hedefliyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x