İsrail’de ‘sivil itaatsizlik günü’: Hükümetin yargı düzenlemesi onaylandı

İsrail’de Binyamin Netanyahu hükümetinin yargının yetkilerini kısıtlayan ‘yargı düzenlemesi’ kapsamında, başbakanın görevden alınmasını zorlaştıran yasa tasarısı kabul edildi. İsrail basınında yer alan haberlere göre, yasa tasarısı için Meclis’te yapılan üçüncü oylamada, 47 red oyuna karşı, 61 oyla Meclis’ten geçti. Muhalefet liderleri yasa değişikliğine sert tepki gösterirken, düzenlemenin Netanyahu’ya yönelik ‘kişiye özel bir yasa’ olduğunu belirtti.

‘GECE VAKTİ, HIRSIZLAR GİBİ BOZUK BİR YASA ÇIKARDI’

AA’nın aktardığına göre, Eski Başbakan ve Yeş Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid, Twitter hesabından paylaştığı mesajında, “Gece vakti hırsızlar gibi koalisyon ahlak dışı ve bozuk bir yasa çıkardı” ifadelerini kullandı. Eski Savunma Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz ise “Netanyahu yönetimini güçlendirecek kişiye özel bir yasa… Yumuşama, durma ve kısıtlama yok. Herkesi dışarı çıkıp gelişimimizi ve bizi tehlikeye atan yargı düzenlemesini protesto etmeye davet ediyorum” şeklinde tepki gösterdi.

Netanyahu hükümetinin ‘yargı düzenlemesi’ kapsamında hazırlanan yasa tasarılarından biri olan ve daha önce yapılan 2 oylamada da meclisten geçen düzenleme, ‘başbakanın fiziksel veya psikolojik yetersizlik durumları dışında görevden alınmasını’ engelliyor. İsrail Meclisi’nde 3 oylamayla kabul edilen yasaya göre, başbakanın görevini yapamayacağını duyurma yetkisi, Meclis’te başbakan tarafından yapılacak duyuru veya kabinenin dörtte üçünün onayıyla mümkün olacak.

‘YOLSUZLUK SUÇLAMALARINA KARŞI KORUMA’

Hükümetin dörtte üçü tarafından onaylanan karara başbakanın itiraz etmesi halinde ise bu, Meclis’te oylanacak. Meclis Başkanı tarafından belirlenecek oturumda 90 milletvekilinin bu yönde oy kullanması halinde başbakan görevden alınabilecek. Söz konusu yasa tasarısı, başbakanı görevden alma yetkisine dair, Yüksek Mahkeme dahil yargının alacağı herhangi bir kararın geçersiz sayılmasını içeriyor. Uzmanlar, bunun yolsuzluk suçlamalarına maruz kalan Başbakan Netanyahu’yu koruma amacı taşıdığını savunuyor.

‘SİVİL İTAATSİZLİK GÜNÜ’: YOLLAR TRAFİĞE KAPATILDI

Öte yandan, İsrail’de Netanyahu hükümetinin, yargının yetkilerini kısıtlayan yasal düzenlemelerine karşı ‘sivil itaatsizlik günü’ kapsamında kitlesel protestolar gerçekleştiriliyor. Tasarıyı, ‘yargıya müdahale’ olarak değerlendiren grupların ülke genelinde 12 haftayı geride bırakan eylemleri de artıyor.

Göstericiler, daha önce çağrıları yapılan bugünkü eylem çerçevesinde başta Tel Aviv olmak üzere ülke genelinde ana arterlerde ve kent meydanlarında gruplar halinde toplanmaya başladı. Tel Aviv’deki göstericiler, ellerinde İsrail bayraklarıyla ‘demokrasi’ sloganları atarak gösteri alanlarına doğru yürüyor. İsrail polisi kentte gösterilerin odak noktası haline gelen Kaplan Caddesi’ne çıkan yolları trafiğe kapattı.

Bir grup yedek askerin de aralarında bulunduğu bazı göstericiler ise, işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Eski Şehir’in surlarına İsrail bayrağı ve büyük pankarta basılı “İsrail bağımsızlık bildirgesini” astı. Göstericiler, ülke genelinde birçok noktada İsrail hükümetinin yargı düzenlemesini eleştiren pankart, afiş, maket ve basit heykeller hazırladı. İsrail basınında yer alan görüntülerde, sahil ve kuzey kentlerinde göstericilerin bazı ana yollar ve kavşakları kapattığı görüldü.

‘DEMİR KUBBE’NİN ÜRETİCİLERİ DE KATILDI

Haaretz’in haberine göre savunma sanayisi şirketi Rafael’in yüzlerce çalışanı ve emeklisi de fabrika önünde gösteri yaptı. İsrail’in hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin üreticisi Rafael çalışanları, basına konuşmayı reddetti ancak “Demokrasi olmadan güvenlik yok”, “Bizler İsrail’in demir kubbesiyiz” yazılı dövizler taşıdı. İsminin gizli kalmasını isteyen bir mühendis, şirketin kimliklerini açıklamadan gösterilere katılmalarına izin verdiğini söyledi.

Başta Tel Aviv, Hayfa, Batı Kudüs ve Netanya gibi büyük kentler olmak üzere, ülke çapında onlarca noktada farklı meslek grupları ve sivil toplum örgütlerinin gün boyu gösteriler düzenlemesi bekleniyor. israil polisi, şu ana kadar gösterilerde 5 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir