İmkansızı başarırım diyenlere göre bir optik illüzyon: Desendeki 12 noktayı aynı anda görmek imkansız!

Optik illüzyonların eğlenceli ve öğretici dünyasına girenler bırakamıyor. Renkli görsellerden sıkılanlar için siyah ve beyaz çizgilerin kullanıldığı optik illüzyonlar imdada yetişiyor. Düzenli olarak optik illüzyon testlerini çözenlerin beyin gelişimleri iyileşirken, keyifli vakit geçirmek de kaçınılmaz oluyor. Peki noktaları aynı anda görmeyen dayanan bir görsel zeka testine ne dersiniz?

Bilim adamı Jacques Ninio’nun yarattığı optik illüzyon, sosyal medya tarafından da çok sevildi ve birbirinden farklı cevaplara tanıklık etti. Dillere pelesenk olan bu gri desenlerden oluşan ve 12 noktaya odaklanılan testi çözmeye var mısınız?

Çok dikkatli bakmalısınız…

Kesişme noktalarına dikkat edin

12 siyah noktayı aynı anda görmek neredeyse imkansız. Japon psikoloji profesörü Akiyoshi Kitaoka’nın paylaşımına dayanan görüntü her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, Fransız bilim adamı Jacques Ninio’dan esinlenerek isimlendirilen görüntüde yatay, dikey ve verev çizgiler yer alıyor. Oluşan desen üzerindeki kesişme noktalarında da bu 12 siyah noktayı görebiliyorsunuz.

Beyniniz oyun oynuyor

Beynin yapısı, böyle düzenli çizgilerden oluşan desenlerde bazen yanılsamalara uğruyor. Optik illüzyonun yaratıcı olan Ninio ise bu test için şunları söylüyor: “Noktaların etrafındaki beyaz çemberler küçültüldüğünde ve çevresine ince, siyah bir çember daha çizildiğinde gözden kayboluyorlar. Bir bakışta ancak birkaçını görebiliyorsunuz. Gri hatların görüntüsündeki süreklilik, noktaları görmediğimiz yerlerde mevcut olmayan gri geçişleri oluşturuyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir