Gece 6 Saatten Az Uyuyan Erkekler Buraya: Uyku Bağışıklık Sistemini Etkiliyor!

İnsan vücudunun sağlığı için en önemli aktivitelerden biri de hiç şüphesiz düzenli uyku. Yaşa, cinsiyete ve yaşam tarzına göre uyku saatlerimiz değişkenlik gösterse de aslında bizim ne kadar düzenli uyuduğumuz sağlığımızı oldukça etkiliyor. Bu kadar önemli olduğu için de bilimsel araştırmalar sayesinde her gün uyku hakkında yeni çalışmalara tanık oluyoruz. Yapılan son araştırmalardan birinde uykunun bağışıklık için önemli olduğuna dair kanıtlar bulundu.

Detaylar içerikte!

Kaynak: https://www.theguardian.com/lifeandst…

Hepimiz yeterli uykunun vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle ruh sağlığımız ve bağışıklığımız için. Bilim insanları da aşı ve uyku arasındaki ilişkiyi inceleyen yeni bir araştırmaya imza attı.

Fransa’da yapılan ve Current Biology dergisinde 13 Mart’ta yayınlanan bir araştırmaya göre 6 saatten az gece uykusunun aşının etkilerini azalttığı sonucu ortaya çıktı.

Araştırmanın en ilginç sonucu ise az uykunun bağışıklık üzerindeki etkileri erkeklerde kadınlardan daha fazla olduğudur. Araştırmada özellikle genç erkeklerde geceleri 6 saatten az uykunun bağışıklığı azalttığı tespit edildi.

Araştırma ekibi, grip ile hepatit A ve B aşılarını olmuş kişilerin bulgularını içeren 7 çalışmanın sonuçlarını birleştirdiğinde gece 7-9 saat uyuyanlara oranla 6 saat ve daha az uyuyan erkeklerde aşıların bağışıklık üzerindeki etkisinin azaldığı belirlendi.

Kadınlarda ise değişken hormon seviyeleri yüzünden yetersiz uyuma ile aşının bağışıklığa etkisi arasındaki ilişkinin daha değişken olduğu sonucu ortaya çıktı.

Fransa’da bulunan Ulusal Sağlık ve Tıp Enstitüsü’nden araştırmanın yazarı Dr. Karine Spiegel, bu konuda bir açıklama yaptı.

‘Cinsiyet hormonlarının bağışıklık sistemini etkilediğini biliyoruz. Kadınların bağışıklığı, adet döngüsünden tutun da menopozdan ve doğum kontrol haplarından bile etkileniyor. Ancak baktığımız çalışmalarda cinsiyet hormonu hakkında herhangi bir veri yoktu.’ açıklamasında bulundu.

6 saatten daha az uyumanın bağışıklık üzerindeki olumsuz etkisinin 18-60 yaş aralığında, 60 yaşından büyüklere oranla daha fazla görüldüğü belirlendi. Yani yaşlılarda uyku ile bağışıklık arasındaki bağlantı gençlerden daha az gözükmektedir.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmanın yazarı Eve Van Cauter ise “İyi bir uyku aşının koruma süresini de uzatabilir.” dedi. Cauter, insanların aşının vücutlarında yaptığı etkiyi kontrol edemeyeceğini ancak uyku düzenini değiştirebileceğini dile getirdi.

Sonuç olarak uyku sağlığımız için çok önemlidir. Son araştırma da aşı ile bağışıklık arasındaki ilişkide uykunun ne kadar önemli bir aktivite olduğunu bizlere gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir