Elon Musk’tan Yeni AI Açıklaması: Bu 10 AI Coin Fırladı!

İçlerinde Elon Musk ve 1.000’den fazla yapay zeka uzmanının yer aldığı Future of Life organizasyonu tarafından hazırlanan bir mektupta, yapay zeka araştırmaları ve geliştirmelerinin duraklatılması gerektiğine yer verildi. Tüm yapay zeka laboratuvarlarını 6 ay ara vermeye çağıran mektubun, AI Coin piyasası üzerinde etkisi şu şekilde…

“Tüm yapay zeka laboratuvarlarını 6 ay ara vermeye çağırıyoruz”

‘Dev Yapay Zeka Deneylerini Duraklatın’ başlıklı açık mektup, Elon Musk, Steve Wozniak, Yuval Noah Harari ve Gary Marcus gibi isimlerden destek aldı. Mektubun içeriğinde, yapay zeka sistemlerinin insanlarla rekabet edebilecek seviyede akıllı hale geldiği belirtiliyor. Bunun toplum ve insanlık için ciddi riskler oluşturabileceğinden bahsediliyor. Yapay zeka uzmanları tarafından imzalanan mektubun, bu konuda yaptığı çağrı şu şekilde:

Bu nedenle, tüm yapay zeka laboratuvarlarını GPT-4’ten daha güçlü yapay zeka sistemlerinin eğitimine en az 6 ay ara vermeye çağırıyoruz. Bu duraklama herkese açık ve doğrulanabilir olmalı ve tüm kilit aktörleri içermelidir. Böyle bir duraklama hızlı bir şekilde yasalaştırılamazsa, hükümetler devreye girmeli ve bir moratoryum başlatmalıdır.

Mektupta, “Güçlü yapay zeka sistemleri, ancak etkilerinin olumlu olduğundan ve risklerin yönetilebilir olduğundan eminsek geliştirilmelidir” ifadesi yer aldı. Uzmanlar, GPT-4’ten daha üst yapay zeka teknolojilerinin insanlığa zarar vereceğini düşünüyor.

Bu konuda benzer bir çağrı, Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz’in kripto paralar ve yapay zeka konusunda hükümetlere verdiği bir tavsiyede geldi.

Galaxy Digital CEO’su, hükümetlerin kriptodan değil yapay zekadan korkması gerektiğini söylüyor

Mike Novogratz, yatırımcılara, düzenleyicilerin “derin sahte” bir kimlik krizini tetikleyeceğine inandığı bir teknoloji olan yapay zekadan (AI) ziyade kriptoya gösterilen ilginin miktarı karşısında şok olduğunu söyledi.

CEO, şirketin 28 Mart’taki dördüncü çeyrek konferans görüşmesinde, ABD hükümetinin kripto düzenlemesine bu kadar çok odaklanmayı ve yine de yapay zekayı görmezden gelmeyi seçme konusunda “tamamen alt üst olduğunu” açıkladı.

Novogratz’a göre, “Yapay zekayı düşündüğümde, kripto düzenlemesinden bu kadar çok bahsetmemiz ve yapay zeka düzenlemesinden hiç bahsetmememiz beni şaşırtıyor. Demek istediğim, hükümetin işi tamamen alt üst ettiğini düşünüyorum.”

Bu endişe, Novogratz’ın yapay zekanın “derin sahte” bir kimlik krizini tetikleyeceği korkusundan kaynaklanıyor gibi görünüyor. Ancak, Blockchain tabanlı uygulamaların yapay zeka tarafından sunulan bazı sorunlarla mücadelede “büyük bir rol” oynayacağına inanıyor.

AI coin piyasası son açıklamalara nasıl tepki verdi?

Açıklamalar esnasında AI Coin piyasasının yeşil tahta liderleri çift haneli yükseliyor. Presearch (PRE), %19 yükseliş günün en yüksek performans gösteren yapay zeka projesi oldu. CMC verilerine göre son 24 saatlik zaman diliminde en çok yükselen AI coin’leri şu şekilde:

  1. Presearch (PRE): %19.32
  2. Injective (INJ): %14.44
  3. CPChain (CPC): %13.67
  4. iMe Lab (LIME): %15,26
  5. SingularityDAO (SDAO): %14,74
  6. Botto (BOTTO): %12,58
  7. Raven Protocol (RAVEN): %12,44
  8. PARSIQ (PRQ): %11,98
  9. The Grapg (GRT): %10,51

Kriptokoin.com olarak Elon Musk’un yapay zeka ile ilgili son açıklamalarına bu yazıda yer verdik.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir