Altı depremzedenin kahramanı: Ocak

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin hemen ardından Antalya Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekibi ile bölgeye hareket eden golden retriever cinsi Ocak, 12 Şubat ve Azerbaycan caddelerinde görev yaptı. Ocak, enkazdaki vatandaşların yerlerinin tespit edilmesinde önemli rol oynadı.

Uzman Çavuş Muhammed Turan ile 20 dakika enkazda görev yapıp, 40 dakika dinlenen Ocak, görev yaptığı 16 gün süreyle tespit edilmesi zor noktada olan 6 depremzedeyi hassas burnu ile buldu.

Tepki verdiği noktada ekiplerin çalışmasıyla kurtarılan 6 depremzedenin kahramanı olan Ocak, Antalya’ya dönerek eğitmeni Turan ile günlük antrenman ve eğitimlerine yeniden başladı.

Eğitmen Turan, “Arama kurtarma faaliyetlerinde insanların sağ olarak kurtarılması için her dakikanın, her saniyenin önemi büyüktür. Köpeklerin koku alma ve içgüdü duyularının kullanılması sayesinde insanların yerini bulmamız daha hızlı ve kolay hale geldi. Bu özellikleri dolayısıyla sahada görevli kolluk kuvvetlerine fayda sağlamaktadır” dedi.

Turan, arama kurtarma köpeğiyle çok fazla zaman geçirdikleri için aralarındaki dostluk bağının daha da ilerlediğini, önemli bir sevgi bağı oluştuğunu kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir