ABD enflasyonu sonrası kripto paralarda hareketlilik arttı

Investing.com – ABD Mart ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından kripto para piyasalarında hareketlilik arttı.

ABD’de TÜFE’nin Mart ayında %0,1 artışının ardından enflasyon yıllık bazda %5 olarak kaydedildi. Beklenti ise enflasyonun yıllık bazda %5,2 olarak gerçekleşmesiydi. Beklentilerinin altında gelen enflasyon verisinin açıklanmasının ardından dolar endeksinde sert bir geri çekilme kaydedildi. DXY endeksi son saatte %0,5’i aşan düşüşle 101,5 seviyesine kadar geriledi. 

Bu esnada ABD piyasaları açılışı öncesi vadeli endekslerde de yukarı yönlü bir eğilim görüldü. Riskli varlıklar sınıfına dahil olan kripto paralarda da verilerin açıklandığı saat diliminde volatilitede artış görüldü.

Bitcoin (BTC), sabah saatlerinde 30.000 doların altına kaydıktan sonra yatay hareket ederken enflasyon verisinin açıklanmasıyla birlikte 30.500 dolara doğru hızlı bir yükseliş kaydetti. Ardından kısmi geri çekilme gören kripto para piyasasında BTC, 30.250 dolara kadar gerileyerek şu an dünkü direnç seviyesinde tutunmaya çalışıyor. 

En büyük 10 kripto para arasında Bitcoin ile birlikte Solana, sabah saatlerinde 22 dolardan bulduğu destekle %8 yükselerek 24 dolar bandına yükseldi. İlk 10’daki diğer kripto paralar ise günlük bazda negatif seyrini koruyor. DOGE, XRP ve BNB, %2 bandında geri çekilmeyle en çok kripto varlıklar. Solana ise bu hafta NFT maliyetlerini önemli ölçüde düşürecek yeni özelliğini duyurmasının ardından pozitif fiyatlanmaya devam ediyor. 

Kripto para piyasası genelinde enflasyon verisine ilk tepkinin olumlu olduğu görüldü. Ancak yukarı hareketin şu an kısıtlı kaldığı görülürken volatilitenin ABD işlem saatlerinde daha da artması bekleniyor. Öyle ki bu akşam TSİ 21.30’da açıklanacak FOMC tutanakları, kripto para yatırımcıların yakında takip ettiği diğer bir veri olarak öne çıkıyor. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir